VĒSTURE

Ungāru vižla ir viena no ungāru nacionālajām šķirnēm līdztekus ungāru dzinējsuņiem un aitu suņiem. Ungāru tautas nacionālais lepnums. Ne velti. Vižlas ir lieliski medību suņi un arī ideāli ģimenes kompanjonsuņi.

Par ungāru augstmaņu dzeltenā putnu suņa izcelsmi ir vairāk leģendu un mazāk apstiprinātu faktu. Skaidri zināms, ka jau 9.gs. tautu migrācijas laikā, kad maģāru ciltis ienāca mūsdienu Ungārijas teritorijā, viņiem medībās palīdzēja vižlām līdzīgi suņi. Šie suņi ar laiku tika krustoti ar citām medību suņu šķirnēm. Tā, piemēram, turku invāzijas laikā, 16. gs. sākumā maģāriem piederošie suņi tika krustoti ar turku ievestajiem dzinējsuņiem (dzeltenajiem Transilvānijas dzinējsuņiem).

19. gs beigās ungāru augstmaņu vidū medības kļuva populāras kā sports. Uz Ungāriju medībās brauca arī svešzemnieki un ungāriem ienāca prātā savu šķirni uzlabot, krustojot ar citu zemju medību suņiem, galvenokārt ar angļu pointeriem un īru setteriem.

Pēc laika tīrasiņu vižlu bija atlicis maz un nacionālais dārgums bija jāglābj.

Tāds aicinājums 1916. gadā tika publicēts ungāru medību šurnālā „NIMROD”. Pamazām šī ideja rada piekritējus un ungāru mednieku apvienības biedri uzsāka tīrasiņu vižlu meklēšanu un reģistrāciju. 1920. gadā tika nodibināta vižlu audzētāju apvienība, tika izveidots pirmais šķirnes standarts. 1924. gadā tika nodibināts vižlu klubs, 1936. gadā šķirne tika oficiāli atzīta FCI.

Sākās darbs pie šķirnes saglabāšanas un pilnveides. 20 gadu laikā Ungārijā tika reģistrēti ap 5000 šķirnes suņu. Pēc Otrā pasaules kara šķirnei atkal draudēja iznīcība. Kad kara beigās Ungārijā iesoļoja sarkanarmieši, daudzi ungāri nogalinaja savus suņus, lai tie netiktu iekarotājiem, daudzi emigrēja uz ārzemēm. Runā, ka pēdējais vižlu kluba prezidents pirms emigrācijas, noslēpa ciltsgrāmatu un kluba biedru sanāksmju protokolus. Bez šiem dokumentiem identificēt suņus un atjaunot šķirni bija praktiski nepiespējami. Bet darbs sākās no jauna, tika meklēti tipiski šķirnes pārstāvji ar teicamu medību instinktu, reģistrēti, pāroti utt… šķirne tika atjaunota arī, pateicoties ārvalstīs mītošajiem suņiem. Šķirne atdzima un strauji iemantoja popularitāti ārpus Ungārijas robežām.

 

 

 2011. gada aprīļa numurā raksts par ungāru vižlām Žurnālā "Astes"

Download
suni iepazisties.pdf
Adobe Acrobat Document 589.5 KB